İade ve Değişim Koşulları

  • Satın aldığınız ürünleri mesafeli satış sözleşmesi gereği teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. İade taleplerinizi bize WhatsApp Destek Hattımızdan (+90 850 308 2486) bildiriniz.
  • Siparişleriniz size iletildiğinde, ürünlerinizi kontrol etmeniz ;olası bir hasar var ise ‘’hasar tespit tutanağı’’ tutturmanız ve bu durumu bize iletmeniz gerekmektedir.
  • Taksesuar firma prosedürümüz gereği iade talepleriniz için; firma kaynaklı olan sorunlarda (kargo taşımacılığı esnasında zarar görmüş ürün) kargo bedelleri tarafımızca karşılanmaktadır. Firmamız kaynaklı olmayan sorunlarda ( beden uyuşmazlığı ,modeli beğenmeme …) kargo bedelleri tarafınıza ait olacaktır.
  • İade etmek istediğiniz siparişlerinizin, size gönderilen şekliyle; ürün, fatura ve varsa hediye ürünlerle birlikte eksiksiz olarak, kendi kutusu ile size bildireceğimiz adrese gönderilmesi gerekmektedir. Tüm iade işlemlerimiz Yurtiçi Kargo ile sağlanmaktadır. Kargonuzu gönderdikten sonra bizlere WhatsaApp Destek Hattımızdan (+90 850 308 2486) kargo takip numaranızı iletmeniz gerekmektedir. 
  • Kargonuzun gönderiminden sonraki tüm sorumluluklar tarafınıza aittir. Ürün size gönderildiği şekilde bize iletilmelidir. Hasar görmüş kutu- ürün , farklı adrese kargo gönderimi , farklı kutu ile gönderim vb. sorunlardan firmamız sorumlu değildir ve iade talebiniz kabul edilmeyecektir. Gönderinizin ulaşmasının ardından sizlerle iletişime geçilecektir. İade talebiniz için ürünlerin bedeli 5 iş günü içinde, sipariş kredi kartı kullanılarak verildiyse kredi kartına, havale/EFT yoluyla ya da kapıda ödeme şeklinde verildiyse banka hesabınıza iade edilir.
  • Sitemizde gerçekleştirilen satışlar stoklarla sınırlı olduğu için ürün değişimi ne yazık ki yapamamaktayız. Üründen memnun kalmamanız halinde veya kargoda hasar görmüş olması durumunda değişim yapamayacağımızı, sipariş tutarınızı sadece ürün bedelinin iade edilebileceğimizi bilmenizi isteriz.Değişim talebinde bulunduğunuz ürünün sitemiz üzerinden satışı devam ediyor ise elinizdeki ürünü iade edebilir ve yeni ürün sipariş edebilirsiniz.Değişim talepleriniz iade talebi olarak değerlendirilecektir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı